DIY(do it yourself) istutuskast

Puidujääkidest kokku pandud istutuskast, omatarbeks

 

 Tahtsin juba pikemat aega oma tarbeks teha istutuskasti, aga kuidagi ei leidnud seda õiget hetke alustamiseks. Kuni ühel hetkel siiski võtsin end kätte ja tegin ta valmis. Loomulikult, otsisin ma selle jaoks materjali millest kahju ei ole kuna kast läheb nagunii aimaale ja saab kõiki Eestimaa ilmasi tunda. Kast tuli päris armas ja jäin sellega rahule. Nüüd jääb oodata vaid kuni ilmad soojemaks lähevad ja jäävad ja saame koos lastega seemned mulda panna.

Panin pildi ka ühte FB gruppi ja oh üllatust, tuli huvilisi kes kõik soovisid juhendeid sellest kuidas ise teha sellist kasti. Niisiis ma lubasin, et proovin teha juhendi koos piltidega ja lahti seletada kuidas seda kasti ise teha.

Alustasin üleeile kahe uue kasti tegemist ja tegin ka erinevatest etappidest pilte. Minu õnnetuseks selgus, et see juhendi koostamine ei olegi nii lihtne. Mina teen neid asju peast ja ei mõtle eriti kuidas teda tegema peaks, aga kuidas ma õpetan seda inimesele kes tahaks ise teha aga tal pole võibolla eelnevat kogemustki, millised vahendid võiksid inimesel kodus olemas olla. Selge on see, et höövelpinki vast igaühel garaazi nurgas ei ole.. Aga alati on alternatiivsed võimalused.

Üritan nüüd järgnevalt kirja panna ja pildid juurde lisada, eks näis kas tuleb välja.

 Alustuseks tuleb leida/osta vajaminev materjal. Lisan retsepti:
100X28X1200mm lauad 6tk
100X28X600mm lauad 6tk
100X22X1200mm lauad 6tk
100X100X1200mm prussid 4tk
100X22X600 2tk
100X22X1200 2tk
Poolroikad(kui külge kaunistada)
Kruvid 4×60 T20
Õli millega seespoolt õlitada kasti(linaõli, rapsiõli)
Pintsel/svamm
Ilmastiku kindel värv millega pealtpoolt värvida
Geotekstiil kasti põhja katmiseks ja külgedele
Akutrell, akutrelli otsik T20
Ketassaag, järkaja, ketaslõikur(maakeeli: relakas), lihvija(ekstsentriline)
Kellel on saab kasutada höövelpinki, kellel ei ole ostab lihtsalt juba hööveldatud materjali.

 


Alustuseks lõika prussid mõõtu, mina valisin kasti kogukõrguseks maast ülemise servani 60cm. Seejärel lasin prussid höövli pealt siledaks.Seejärel märkida prussidele peale ja välja lõigata väike nelinurk. Teed väikese tapi. See on vajalik siis kui soovid, et laua otsad oleksid peidus ja välisilme kenam. Aga Kui selleks võimalusi ei ole, siis võid asetada prussid töötasapinnale ja prussi peale otse panna lauad, lisan selle kohta pildid kõige lõppu.

Sisuliselt paned lauale 2 prussi sätid nende vahe paika, mina tahtsin, et kasti pikema külje pikkus oleks kokku 120cm(paar cm tuleb tegelikult jalgade arvelt juurde). Kui sul ei ole tappe tehtud siis paned lauad lihtsalt prussi peale paika. Muidugi peab need enne mõõtu lõikama kas järkaja või ketassae abil. Kellel mis kodus olemas on. Ja sedasi teha 2 külge valmis. Samuti lõigata mõõtu otsalauad, mina tahtsin kasti laiuseks 60cm, sellega arvestasin.

 

Kasti külje sisemine pool
Kasti külg väljaspoolt, et ilusam ja siledam jääks siis tasuks küljed kergelt lihvariga üle käia. Mina kasutasin jämedat 80st liivapaberit ja peenemaga ma üle ei käinud.
Kui 2 pikemat külge on valmis siis mugav on panna ta pitskruvidega ajutiselt kokku ja siis lasta kruvid sisse või kes tahab laseb naelapüssiga küljed kokku.
Kasti alumisse serva panna liistud millele põhjalauad saavad toetuda.
Seest õlitada mõne naturaalse õliga
Põhja panin geotekstiil riide mis laseb niiskust läbi ja ei lase ka mullal põgeneda nii kergelt kui mõne laua vahele peaks pragu tekkima
pealmised ilu lauad lõigata 45 kraadise nurga all, et nad sobituks kokku nagu pildiraam

Ja sisuliselt ongi kast valmis. Jääb üle ta viia omale kohale ja värvida meelepärase värviga. Minul on kokku rohkem kui mitu kasti ja kõik on tegelikult eritooni, aga värvisin ma neid rohkem sellepärast, et nad ilmale paremini vastu peaks ja värviks otsisin välja vanad värvijäägid.

Ja nüüd need pildid millest alguses mainisin…
Kui panna lauad otse prusside peale siis väiksema kasti tegin selliselt, muu ikka sama, 2 külge enne valmis siis otsad ja kokku panemise rõõm. Kui ei kasuta punnlaudasi, siis tavalised lauad pann lihtsalt võimalikult kokku, et ei jääks suuri pragusi laudade vahele.

Ja samamoodi alla äärde liistud et põhjalaudadel oleks kuhugi toetuda
Parempoolse kasti värvisin väljast vana õliga, jäi väga lahe. Lisan sellest pildi hiljem kuna selleks ajaks kui värvimisega lõpetasin oli õues juba pime.

Tuli päris pikk tekst, loodan, et sellest on ka abi. Nagu ma algul ütlesin siis ei ole üldse kerge kirja panna seda kuidas teha, palju lihtsam on lihtsalt teha.
PS! Oleksin väga tänulik kui saadaksite mulle(marge@blokhut.ee) pildid enda valminud kastidest. Et kuidas õnnestus ja mis oli raske. 🙂

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga